Volejbalové údery

Bagr

Neboli odbití obouruč spodem. Při něm střehový postoj vypadá tak, že máme rozkročené a pokrčené nohy. Dále máme vzpřímený trup , někdy až nepatrně předkloněný. Musíme mít zvednutou hlavu a neustále sledovat míč. Paže máme pokrčené ve výši pasu a lokty mírně od těla. Pohyb při bagru se skládá ze zastavovacího dvojkroku. První krok má brzdící význam, druhý krok pohyb dobrzďuje a upravuje. Stabilitu zajistíme, že máme chodidla široce vzdálená. Ještě předtím než spojíme paže, tak se v loktech napínají. Lokty se stlačí co nejvíce k sobě. Odbití se děje odrazem od napnutých paží.

Beachvolejbalisté měli nepříjemného soupeře. Déšť - iDNES.cz

Nahrávka

Nahrávka je přesun nahrávače z výchozího postavení do místa, kde bude odehrávat míč. Nahrávač je ve střehovém postoji. Je čelem do vlastního pole, osa ramen je šikmo k síti a pravá noha je mírně dopředu. Míč, který nahrávač nahraje, směřuje buď nad něj, kde zaujal střehový postoj nebo těsně vedle něj.

O volejbalu s Jindřichem Weissem – Tchibo

Podání

Podává se za koncovou čarou směrem k síti. Hráč stojí v uvolněném postoji. Nohy jsou od sebe na šířku ramen a levou nohu máme mírně dopředu. Míč si nadhodíme buď levou rukou, nebo obouruč před pravé rameno. Poté, co míč nadhodíme, pootočíme trup a paže se ohýbá v lokti a stahuje se vzad. Ohnutá paže společně s ramenem se otáčí vpřed. Loket se dostává před rameno a zastavuje se. Při úderu je paže natažená nahoru. Do míče se poté trefíme otevřenu dlaní. Když už hráči umí podání můžou si s dlaní a zápěstím více pohrát a ovlivnit tak směr a druh letu míče.

Zranění typická pro volejbal

Smeč

Smeč se dělí na několik částí. Začíná se tříkrokovým rozběhem, následuje odraz, let, úder míče a dopad. Mnoho faktorů ovlivňuje kvalitu úderu. Mezi takové faktory patří nahrávka, správné načasování rozběhu a odrazu. Důležitá je také správná technika úderu, posunutí loktu za sebe, správné vytočení těla. Měli bychom se také odrazit z obou nohou a dopadnout na stejné místo, odkud jsme se odrazili. Mnoho hráčů podceňuje důraz na pořádný odraz a do úderu dát všechnu svoji sílu a emoce, ale přitom to je také velmi důležité.

Specializace hráčů

Blok

U šestkového volejbalu slouží blok jako obrana při úderu od protihráče. Jeden, dva nebo všichni hráči přední řady vyskočí se vzpaženýma rukama nad síť. Hráči se snaží dosáhnout na míč a cílem je, aby se míč nedostal na jejich stranu. Je důležité, jak jsou nastavené ruce proti míči, protože hráči musí pokrýt správný směr. Výskok musí být proveden co nejblíže k síti, aby měl větší šanci míč zablokovat, ale nesmí se dotknout sítě, protože to je podle pravidel zakázáno a druhý tým dostává bod.

vážně zdvořilost Jogurt blok ve volejbale - petrguziana.cz